Home » Innowacje » Rolnictwo precyzyjne jest naszą przyszłością
Innowacje w rolnictwie

Rolnictwo precyzyjne jest naszą przyszłością

Grzegorz Bardowski
Grzegorz Bardowski

Grzegorz Bardowski

Bohater programu Rolnik Szuka Żony

Rozwój technologii dla rolnictwa powoduje, że coraz częściej spotykamy się z zagadnieniem rolnictwa precyzyjnego. Czym ono jest i jaka jest jego rola?

Rolnictwo precyzyjne jest czymś, co nas po prostu czeka. To nic innego jak praca wspomagana komputerami oraz GPS, która polega na zbieraniu danych z pola i z zabiegów, jakie na nim wykonujemy – wyniki plonowania na każdym metrze pola, zawartość makro i mikroskładników w glebie oraz jej skanowanie. Na podstawie tych informacji, określamy precyzyjnie części pola, które mogą wydać lepszy plon i odpowiednio dostosowujemy do niego wyższe nawożenie i intensywniejszą ochronę roślin, natomiast te, które mają mniejszy potencjał plonotwórczy – otrzymują odpowiednio mniej. Do tego dochodzi jazda równoległa bez używania kierownicy z dokładnością do 2 cm, co zwiększa komfort pracy, ale przede wszystkim minimalizuje tempo zużycia roboczych części maszyn i paliwa. Co zyskujemy? W głównej mierze większe plony wyższej jakości przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji, ale także priorytetowe w dzisiejszych czasach ograniczenie skażenia środowiska.

Wszelkie unowocześnienia z zasady ułatwiają i optymalizują pracę ludzi i maszyn. Jak to wygląda w tym przypadku?

Nie inaczej! Musimy zwiększać efektywność swojej pracy i maszyn, żeby sprostać wymaganiom rynku. Bez tego nasze wyniki ekonomiczne mogą okazać się niewystarczające. Nowy sprzęt i technologie na każdym kroku zwiększają także komfort pracy. Kiedyś w ciągniku nie słyszeliśmy własnych myśli, wszystkie zmysły były wyczulone na to, co zaraz może się wydarzyć, zepsuć. Obecnie można się bardziej odprężyć, sporą część operacji kontroluje komputer i informuje nas, kiedy coś jest nie tak. Jednak nowe technologie mimo udogodnień nie wypływają na to, że mamy więcej czasu. W teorii tak powinny działać, ale w praktyce służą zmierzeniu się z większym areałem upraw lub ograniczonym czasem wykonania zabiegu.

Rolnictwo precyzyjne to również unowocześnione oprzyrządowanie. Co będzie nam niezbędne do podjęcia pracy z wykorzystaniem technik precyzyjnych?

Przede wszystkim komputer, na którym będziemy gromadzić zbierane w gospodarstwie dane. Przy odpowiednim oprogramowaniu zaplanujemy zabiegi, aby mieć wszystko zaprogramowane. Dzięki antenie GPS, miernikowi plonów oraz wyświetlaczowi zamontowanemu w ciągniku lub kombajnie dawka środka, wody czy nawozu będzie automatycznie dostosowana do tego, co sobie założyliśmy w danym miejscu pola. Mogłoby się wydawać, że niezbędne są nowe maszyny za setki tysięcy złotych, które będą współpracowały z najnowszymi komputerami. Okazuje się, że nie! Jest możliwość montażu wyposażenia w maszynach nawet 30 letnich, więc nie musimy zmieniać całego parku maszynowego. W tym roku na naszym blogu będziemy pokazywać możliwości takiego połączenia.

Nowoczesne rozwiązania zwykle można dopasować do potrzeb gospodarstwa. Czy techniki precyzyjne także możemy wykorzystać do wielu zabiegów w uprawie?

Tak, możemy je wykorzystać do wszystkich prac. Każdą maszynę wymagającą manewrowania, możemy wyposażyć w system jazdy równoległej. Puszczamy kierownicę, a nasz sprzęt z dokładnością do 2 cm prowadzi się sam – idealnie w równej linii. Sianie nawozów, a także opryski polegają na ustaleniu dawki i dodaniu gazu, komputer sam steruje wszystkimi parametrami. Ewidencjonowanie pracy też staje się prostsze. Na te potrzeby stworzone są dedykowane programy, które automatycznie zbierają i grupują dla nas część danych.

Niemożliwe jest wprowadzanie modernizacji bez wcześniejszego przygotowania. Od czego zacząć przy wprowadzeniu systemu precyzyjnego w swoim gospodarstwie?

Najbardziej korzystne jest rozpoczęcie od wykonania analiz gleby i pomiarów uzyskanych plonów przy wykorzystaniu technologii GPS. Tak zebrane dane trzeba przeanalizować oraz ustalić taktykę jaką przyjmiemy w nawożeniu i ochronie roślin. Przy nowym sprzęcie wystarczy wprowadzić wszystko do komputera, przy starszym musimy poświęcić także czas na montaż podzespołów, które będą współpracowały z nawigacją. Wprowadzanie całego systemu opartego na precyzyjnym rolnictwie jest dość kosztowne, dlatego można ten proces podzielić na etapy i stopniowo wprowadzać modernizacje, które ułatwią nam prace oraz zmaksymalizują zyski.

Grzegorz Bardowski
Grzegorz Bardowski: Musimy zwiększać efektywność swojej pracy i maszyn, żeby sprostać wymaganiom rynku.
Next article