Home » Technologie 2 » Jak przygotować park maszynowy do pracy po zimie?
Technologie 2

Jak przygotować park maszynowy do pracy po zimie?

Tekst przygotowali: Magdalena Urbaniak, autorka bloga TRACTORmania – Dziewczyna na traktorze; Sławomir Stefański, rolnik, uprawia gospodarstwo 42h, hoduje trzodę chlewną.

yśląc o parku maszynowym mamy na myśli oczywiście zarówno maszyny, jak i narzędzia. Maszyny, z racji swej konstrukcji posiadające własny napęd, są naturalnie w większym stopniu wyeksploatowane, toteż ich przygotowanie będzie nieco bardziej złożone. Każdy park maszynowy powinien być tak skompletowany, aby maksymalnie wykorzystywać moc i wydajność posiadanego przez nas zestawu.

W dobie nowoczesnego, coraz częściej precyzyjnego rolnictwa liczy się każda minuta pracy. Nie można sobie pozwolić na nakładanie się przejazdów. Generuje to zarówno nadmierne ugniatanie głębszych warstw gleby, jak i straty ekonomiczne. Tak więc każde gospodarstwo bez względu na profil produkcji musi ustalić jak wykorzystać daną maszynę i narzędzie, by ta pracowała na siebie i generowała swą pracą zysk dla rolnika.

Pierwsze odpalenie maszyny

Okres zimowy jest szczególnie wymagający pod kątem pogody i temperatur. Zanim przystąpimy do pierwszego uruchomienia po „zimowym śnie”, należy sprawdzić stan naładowania akumulatorów, poziom oraz stan wszystkich płynów eksploatacyjnych. Skontrolować, czy nie wystąpiły jakiekolwiek wycieki czy uszkodzenia spowodowane kurczeniem się i rozszerzaniem materiałów. Po tej podstawowej kontroli możemy zasiąść za kierownicą pojazdu. W pierwszej kolejności należy przekręcić kluczyk w pozycję włączenia zapłonu by komputer wykonał test systemu i powiadomił nas o ewentualnych błędach. Pomoże to uchronić nas od ewentualnych kosztownych napraw. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie i na wyświetlaczu nie pojawił się błąd (lub został usunięty), możemy przekręcić kluczyk w pozycję start. Sprawny silnik jak i układ paliwowy odpali od razu. Po dłuższym przestoju nie należy wciskać pedału gazu do oporu czy też falować obrotami silnika. Może to skutkować awarią turbosprężarki oraz innych podzespołów.

Przeglądy i kontrole na przestrzeni roku, krok po kroku

Każda maszyna wymaga okresowych przeglądów i kontroli. Należy sprawdzić wszelkie ruchome elementy – czy nie ma zbyt dużego luzu wpływającego na żywotność poszczególnych podzespołów. Wymiana płynów eksploatacyjnych robimy tak, jak producent przykazał. To samo dotyczy punktów smarnych. Codziennie musimy przeprowadzić podstawową kontrolę poziomu płynów eksploatacyjnych oraz dokładnie obejrzeć całą maszynę pod kątem ewentualnych braków części, luzów, pęknięć. W razie potrzeby, wyczyścić sprężonym ciśnieniem filtry powietrzne. Powinniśmy też udrożnić układ chłodzenia z wszelkich zanieczyszczeń i skontrolować stan i stopień napięcia pasków klinowych. Każde narzędzie powinno być skontrolowane pod kątem zużycia elementów roboczych, luzów, wycieków. Siłowniki hydrauliczne nie powinny mieć żadnych rys na trzpieniu, bo wpływają negatywnie na ich żywotność. Wycieki oleju są nie tylko niepotrzebne, ale znacząco wpływają na jakość i czas pracy, co może skutkować nawet wypłaceniem narzędzia z gleby.

Środki stosowane do konserwacji

Rynek środków służących do konserwacji rozwija ekspresowo.. Najlepsze i najskuteczniejsze są środki które możemy nałożyć przy użyciu myjki ciśnieniowej. Dotyczy to zarówno mycia jak i zabezpieczenia przed korozją. Rolnicy chętnie wybierają tą metodę gdyż jest ona szybka, dokładna i pozwala skutecznie zabezpieczyć powłokę całych maszyn i narzędzi.

Marzec to dla wielu rolników czas powrotu do prac polowych. Dbajmy o nasz park maszynowy, aby nadchodząca wiosna upłynęła nam pod znakiem efektywnej pracy na zadbanych maszynach.

Dbanie o ruchome systemy i instalacje

Ruchome systemy i instalacje są niezwykle ważne w pracy i należy na nie zwracać szczególną uwagę. Nie można dopuścić, aby którykolwiek z łączników pomiędzy maszyną a narzędziem był sprzęgnięty w nieprawidłowy sposób lub – co gorsza – odłączony. Dlatego też należy skontrolować wszelkiego typu złącza (hydrauliczne, pneumatyczne, elektryczne) pod kątem uszkodzeń mechanicznych samych złączy jak i uszczelek wchodzących w jego skład. Instalacje elektryczne powinny być hermetyczne i pozbawione wody która może mieć zgubny wpływ na elektronikę maszyny.

Marzec to dla wielu rolników czas powrotu do prac polowych. Dbajmy o nasz park maszynowy, aby nadchodząca wiosna upłynęła nam pod znakiem efektywnej pracy na zadbanych maszynach. Poświęćmy im nieco czasu po zimowym odpoczynku. Z pewnością odpłacą się niezakłóconą pracą przez resztę sezonu.

Next article