Home » Jakość i bezpieczeństwo żywności 2 » Banki spółdzielcze SGB i Ursus ułatwiają rolnikom zakup maszyn rolniczych
Jakość i bezpieczeństwo żywności 2

Banki spółdzielcze SGB i Ursus ułatwiają rolnikom zakup maszyn rolniczych

obry ciągnik to skarb – mawiają rolnicy. Rzeczywiście, współczesne gospodarstwo się bez niego nie obejdzie. Dlatego Ursus, wspólnie z Bankami Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB), oferuje korzystną formę współfinansowania zakupu maszyn. Płaci prowizję za rolnika nabywającego jego wyroby z udziałem kredytu udzielanego w Bankach SGB.

Ciągnik to podstawa, każdy rolnik marzy o takim sprzęcie – nowoczesnym, niezawodnym, poprawiającym komfort pracy, o mocy dostosowanej do potrzeb gospodarstwa. Wejście Polski do UE stało się bodźcem dla realizacji tych marzeń i rozwoju rynku. Dzięki możliwości uzyskania dofinansowania ze środków unijnych, rynek zaczął rosnąć, a polscy rolnicy mogli wymienić wysłużone traktory na nowoczesne ciągniki. Kulminacyjnym punktem był rok 2012, kiedy to nabywców znalazło 19 tys. pojazdów. W ubiegłych latach było to 10-12 tys.

Niestety od tego momentu liczba rejestrowanych ciągników zaczęła spadać. W 2016 r. było to niespełna 9 tys. Od lat rynek zdominowany jest przez ośmiu liderów. Spośród nich w trudnym roku 2016 jedynie polski producent Ursus zanotował wzrost sprzedaży o ponad 56 proc. (przełożyło się to na 10 proc. udział spółki na rynku). Co spowodowało taką sytuację? Kluczowy wydaje się fakt, iż rolnicy czekali na pieniądze ze środków unijnych w ramach modernizacji gospodarstw i zakładali, że, jak w poprzednim okresie 2007-2013, uda im się zrealizować zakupy wybranych ciągników. Tymczasem zmiana warunków w nowym Programie rozwoju obszarów wiejskich 2014-2020 i ograniczenie budżetu na maszyny pokrzyżowało te plany.

Ursus, z nową, konkurencyjną ofertą nowoczesnych ciągników o średniej mocy oraz z ofertą finansowania fabrycznego, wpisał się w potrzeby rolników poszukujących zastępczego źródła w związku z brakiem środków unijnych. W ramach promocyjnego finansowania Banki SGB oferują dwa produkty: kredyt preferencyjny z linii RR oraz komercyjny inwestycyjny Ursus. Linia preferencyjna RR zapewnia finansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, polegających na zakupie lub instalacji maszyn, urządzeń lub wyposażenia, służących do prowadzenia produkcji rolnej, w tym sprzętu do uprawy, pielęgnacji, ochrony, nawożenia i zbioru roślin oraz ciągników czy przyczep rolniczych. Kredyty preferencyjne obwarowane są jednak różnymi warunkami, np. koniecznością przedstawienia biznesplanu. Przy minimum formalności można także skorzystać z kredytu komercyjnego Ursus, angażując przy tym mniej środków własnych.

Niezależnie od tego, z którego z kredytów skorzysta rolnik, cały proces ich udzielania usprawnia współpraca Banków SGB z Ursusem oraz sprzedawcami jego wyrobów, a także ze strony Banku w przygotowaniu dokumentów. Promocyjna oferta Ursus jest dostępna w ponad 100 Bankach Spółdzielczych SGB (lista Banków na www.agro-sgb.pl). Oferta jest też korzystna dla beneficjentów dotacji z PROW 2014-2020 zainteresowanych ciągnikiem Ursus. Uzupełnienie dotacji kredytem bez prowizji jest z pewnością atrakcyjne.

Next article